ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

Поширення. Росте в лісах, по чагарниках, на луках майже по всій території України (немає в Криму).

Сировина. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Сухої сировини виходить 20 % . Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава містить глікозид аукубін, смоли, гіркі й дубильні речовини, ефірну олію, барвники тощо. Фармакологічні властивості і використання. Галенові препарати рослини мають протизапальні, в'яжучі й гіпотензивні властивості. В народній медицині настій трави п’ють при простуді, гарячці, а також як зовнішній засіб при захворюваннях очей, діатезі, дитячих екземах та для покращення росту волосся.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій (1 столова ложка трави на 400 мл окропу, настоюють до охолодження) по півсклянки

4 рази на день.

ЗОВНІШНЬО — настій (готують, як у попередньому прописі) для промивань, примочок, миття голови тощо.

818

ОЧАНКА СТИСНУТА

однорічна трав'яниста напівпара-зитна рослина родини ранникових. Те саме, що й очанка прямостояча.
 

819

ОЧИТОК ВЕЛИКИЙ,

заяча капуста велика; очиток большой Sedum maximum — багаторічна трав'яниста рослина родини товстолистих. Має веретеновидні корені, які поступово переходять у тонкий кінчик. Стебла всі квітконосні, прямостоячі, вгорі розгалужені, 40— 80 см заввишки. Листки прості, супротивні, сидячі, м'ясисті, плоскі, видовженоеліптичні, нестеб-лообгортні, 5—13 см завдовжки, 2—5 см завширшки, темно-зелені, з країв невійчасті, невиразно-виїмчасті. Квітки двостатеві, правильні, 5-пелюсткові, в густих щитковидно-волосистих суцвіттях; пелюстки 3—4 мм завдовжки, втроє довші за чашечку, білувато-рожеві, крапчасті, у верхній частині відстовбурчені; пиляки жовті. Плід — збірна листянка. Цвіте у липні.

Поширення. Очиток великий росте в лісах і серед чагарників розсіяно на Поліссі та в Лісостепу, переважно на захід від Дніпра.

Сировина. Для лікарських потреб використовують свіжу або суху траву чи листя очитку, які за-

готовляють під час цвітіння рослини. Сушать на вільному повітрі. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад. Трава очитку великого містить флавонові глікозиди, сліди алкалоїдів, органічні кислоти (лимонна, щавлева, яблучна), вітамін С, цукри, слиз та мінеральні солі. Фармакологічні властивості і використання. З очитку великого виробляють препарат біосед (Bios-sedum), який за фармакологічною дією належить до біогенних стимуляторів. Використовують його як допоміжний засіб, що стимулює процеси обміну й регенерацію тканини в офтальмології, терапії, хірургії й стоматології. Застосування біоседу протипоказане при злоякісних пухлинах, при гастриті й виразковій хворобі, які супроводяться ахілією. У дітей раннього віку препарат зумовлює місцеві алергічні реакції. У народній медицині очиток великий використовують при маткових кровотечах і як загалЬнозміцню-ючий засіб. Свіже товчене листя прикладають до мозолів, опіків і гнійних ран. Припарки з свіжої або сухої розпареної трави тамують біль у суглобах при ревматизмі й простудних захворюваннях.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — настій свіжого листя (1 столова ложка сировини на 200 мл окропу, настоюють 4 години, проціджують) по 1—2 столові ложки 3—4 рази на день.

ЗОВНІШНЬО — 3 столові ложки свіжої або сухої трави загортають у марлю, занурюють в окріп і використовують для знеболюючих припарок.

820


очиток їдкий,

заяча капуста їдка; очиток едкий Sedum acre
невеличка (5—15 см заввишки) багаторічна трав'яниста рослина родини товстолистих. Стебла численні, соковиті; квітконосні — висхідні; вегетативні — часто лежачі. Листки дрібні, сидячі, м'ясисті, широкояйцевидні; на безквіткових пагонах розміщені чере-пичасто в 5—6 рядів, на квітконосних — рідше. Квітки двостатеві, правильні, з подвійною п'я-тичленною оцвітиною, в розгалужених щитковидних суцвіттях; пелюстки золотаво-жовті, в 2—З рази довші за чашечку. Плід — збірна листянка. Цвіте у травні — липні.

Р Поширення. Очиток їдкий росте по всій території України на су-

, хих відкритих піщаних і кам'янистих місцях, на луках, у світлих лісах, серед чагарників. Заготівля і зберігання. Для лікарських потреб використовують
 

очиток

Наступна сторінка