ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

траву очитку їдкого (Herba Sedi acris), яку заготовляють під час цвітіння рослини. При збиранні треба бути обережним, бо свіжий сік рослини спричинює на шкірі запалення й пухирі. Сушать траву у затінку на відкритому повітрі або в сушарці при температурі до 40°. Перед цим траву на 1—2 хвилини занурюють в окріп. Сухої сировини виходить 10 % . Зберігають у сухому місці. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Надземна частина рослини містить близько 0,2 % алкалоїдів (седамін, нікотин, седридин, ізопельт'єрин, сединін, сединон та інші), дубильні речовини, глікозиди, аскорбінову кислоту, рутин, органічні кислоти (яблучна, щавлева, янтарна, молочна), цукри, віск, слиз тощо. Фармакологічні властивості і використання. Експериментально встановлено, що препарати з очитку їдкого посилюють моторну діяльність кишок, активізують дихання, мають гіпотензивні й за-гальнотонізуючі властивості. У народній медицині препарати з очитку їдкого вживають усередину при епілепсії, недокрів'ї, атеросклерозі, жовтяниці, геморої, як протималярійний, проносний і сечогінний засіб. У поєднанні

3 омелою білою і глодом кри-ваво-Червоним очиток використовують при гіпертонічній хворобі. Зовнішньо, у вигляді мазі, рослину застосовують при різних шкірних хворобах і опіках, а припарки із свіжої товченої трави вважаються ефективним засобом при новоутвореннях.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 столові ложки сировини на 400 мл окропу, настояти 2 години) по півсклянки

4 рази на день до їди; настій однієї чайної ложки суміші (порівну) трави очитку їдкого, листя омели білої і квіток глоду криваво-червоного на склянці окропу п'ють по третині склянки |3 рази на день через півгодини піс^я їди як гіпотензивний засіб. ЗОВНІШНЬО — мазь (1 частина порошку |трави на 4 частини масла вершкового або вазеліну) від мозолів, бородавок, гнійних ран і виразок

821
ОЧКИ ЦАРІВНИ

багаторічна трав'яниста комахо їдна рослина родини росичкових Те саме, що й росичка кругло листа.
 

822

ПАДУБ ГОСТРОЛИСТИЙ

падуб остролистный Ilex aquiiolium — кущ або невелике деревце родини падубових. Листки вічнозелені, шкірясті, прості, чергові, виїмчасто-зубчасті; нижні — з колючими зубцями. Квітки здебільшого одностатеві, зібрані в зонтиковидні щитки в пазухах листків; віночок колесовидний, 4-пелюстко-вий, білий. Плід — м'ясиста червона кістянка. Цвіте у червні. Поширення. Дико росте в Південній і Західній Європі, Малій Азії та на Закавказзі. На Україні культивують у садах і парках як декоративну рослину. Сировина. Для виготовлення ліків використовують листя (Folia Aqui-folii). Рослина неофіцинальна. Хімічний склад. Листки містять глікозид ілицин, ілексантин, ілек-сову кислоту і таніни. Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині П. г. використовують як протигарячковий і сечогінний засіб, при простуді, ревматизмі та водянці. Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — відвар (10 г сухого подрібненого листя на 0,5 л окропу, кип'ятити, поки не википить половина води) п'ють по 1—2 склянки в день рівними порціями.
 

823

ПАЛИЧНИК

багаторічна трав'яниста рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й жовтозілля широколисте.


824
ОЧКИ ЦАРІВНИ

багаторічна трав'яниста комахо їдна рослина родини росичкових Те саме, що й росичка кругло листа.


ПАЛЬЧАТОКОРІННИК М’ЯСО-ЧЕРВОНИЙ,

зозулинець широколистий; пальчато коренник мясо-красный

Dactylorhiza incarnata, синонім — Orchis latifolia — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби стиснуті, дво-, чотирироз-дільні. Стебло порожнисте, просте, 20—60 см заввишки. Листки ясно-зелені, видовженоланцетні або лінійно-ланцетні, з башличко-подібною тупуватою верхівкою. Квітки двостатеві, неправильні, шестироздільні, зібрані в густий багатоквітковий колос. Листочки оцвітини фіолетові або бузково-рожеві, видовженояйцевидні, тупуваті. Губа — з темнішим, пурпурово-фіолетовим малюнком, ви-довженоромбічна, суцільна або невиразно трилопатева. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Рідкісна рослина. Зустрічається спорадично в лісових і лісостепових районах та в Гірському Криму на мохових болотах, вологих луках, лісових галявинах. Занесена до Червоної книги Української РСР.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Любка дволиста.

падуб остролистный пальчатокоренник мясо-красный

Наступна сторінка