ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

845

ПЕРВОЦВІТ ВИСОКИЙ

первоцвет высокий Primula elatior — багаторічна трав'яниста опушена рослина родини первоцвітих. Має косе кореневище з великою кількістю буруватих шнуровидних коренів. Квіткові стрілки прямі, безлисті, 10—40 см заввишки. Листки зібрані приземною розеткою, яйцевидні, еліптичні, видовжені або округлі, зарубчастодрібнозуб-часті, по краю зморшкуваті, з виступаючими знизу і вдавленими зверху жилками, раптово звужені в крилатий черешок, що майже дорівнює за довжиною пластинці. Квітки двостатеві, правильні, зібрані на вершечку стебла в не-поникле зонтиковидне суцвіття

з 5—15 квітками; чашечка трубчаста, з п'ятьма ребрами, віночок лійкуватий, з широким п'ятилопатевим відгином, частки якого оберненояйцевидні, світло-жов-тий, усередині з темнішою плямою при основі часток відгину. Плід — короткоциліндрична коробочка, довша за чашечку. Цвіте у травні.

Поширення. Первоцвіт високий росте в Карпатах і на Прикарпатті, зрідка зустрічається в Західному Лісостепу в лісах, на узліссях, серед чагарників. Заготівля і зберігання. Див. статтю Первоцвіт весняний.

Хімічний склад. Первоцвіт високий має близький до первоцвіту весняного хімічний склад, але відрізняється дещо іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають. Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Первоцвіт весняний.
 

846

ПЕРВОЦВІТ ЛІКАРСЬКИЙ

багаторічна кореневищна трав'яниста рослина родини первоцвітих. Те саме, що первоцвіт весняний.
 

847

ПЕРВОЦВІТ ПОЛОНИНСЬКИЙ

первоцвет полонинский Primula poloninensis — багаторічна трав'яниста рослина родини первоцвітих. Квіткові стрілки прямі, 10—22 (25) см заввишки, опушені довгими білими й густими волосками. Листки зібрані приземною розеткою, видов-женоеліптичні 'або яйцевидно-еліптичні, зарубчасто-зубчасті, густосітчасто-жилчасті, з боковими жилками, які відходять від середньої жилки майже під прямим кутом, зісподу по жилках опушені довгими шорсткими волосками, поступово відтягнуті в ширококрилатий черешок, що не

перевищує за довжиною пластинку. Квітки правильні, двостатеві, зібрані на вершечку стебла в не-поникле зонтиковидне суцвіття з 5—10 квітками; чашечка здуто-дзвониковидна, віночок лійкуватий, з п’ятилопатевим відгином, частки якого неглибоковиїмчасті, жовтий. Плід — коробочка. Цвіте у червні.

Поширення. Первоцвіт полонинський зустрічається в субальпійській смузі Карпат на гірських кам'янистих схилах і луках. Заготівля! зберігання. Див. статтю Первоцвіт весняний. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Первоцвіт полонинський має близький до первоцвіту весняного хімічний склад, але відрізняється дещо іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають. Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Первоцвіт весняний.
 

первоцвет

Наступна сторінка