ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

848

ПЕРЕКОТИПОЛЕ

багаторічна сірувато-зелена колюча рослина родини селерових (зонтичних). Те саме, що й миколайчики польові.


849

ПЕРЕЛЁТ

багаторічна трав'яниста рослина родини бобових. Те саме, що й астрагал шерстистоквітковий.


850

ПЕРЕЛЁТ ПОЛЬСЬКИЙ

багаторічна трав'яниста рослина родини бобових. Те саме, що й астрагал шерстистоквітковий.


851

ПЕРЕНОС-ЗІЛЛЯ

багаторічна гола рослина родини селерових (зонтичних). Те саме, що й миколайчики плоскі.


852

ПЕРЕПОЛОШНИК

багаторічна сірувато-зелена колюча рослина родини селерових (зонтичних). Те саме, що й миколайчики польові.
 

853

ПЕРЁСТРІЧ ГАЙОВИЙ,

день-і-ніч, іван-і-марія, сестрички;

марьянник дубравный Melampyrum nemorosum — однорічна трав'яниста напівпара-зитна рослина родини ранникових. Стебло прямостояче, 15—60 см заввишки, опушене білуватими волосками. Листки прості, супротивні, короткочерешкові, яй-цевидноланцетні або з вушками. Квітки двостатеві, неправильні, золотаво-жовті, трохи пониклі, в пазухах великих приквітків, зібрані в однобічні колосовидно-китицевидні суцвіття; верхні приквітки під час цвітіння яскраво-фіолетові. Плід — коробочка. Цвіте у червні — серпні.

Поширення. Росте в мішаних лісах, по чагарниках на Поліссі та в Лісостепу.

Сировина. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава містить глікозид аукубін, дульцит і алкалоїди.

Фармакологічні властивості і використання. Настій трави вживають всередину при захворюваннях серця і шлунка та при алергії. Як зовнішній засіб настій трави використовують для лікування ран, екземи, туберкульозу шкіри і корости та при діатезі у дітей. Лікарські форми і застосування. ЗОВНІШНЬО — настій (3 столові ложки трави на 1 л окропу, настоюють 2 години, проціджують) для обмивань і місцевих ванн. Рослина отруйна!
 

854

ПЕРЕСТУПЕНЬ БІЛИЙ,

нечіпай-зілля, переступень чорноягідний; переступень белый Bryonia alba —

багаторічна трав'яниста шорстко-опушена рослина родини гарбузових. Корінь ріповидно потовщений, 50—70 см завдовжки і 3—4 см завтовшки, м'ясистий, білувато-жовтий, з білим молочним соком. Стебла лазячі за допомогою не-розгалужених вусиків, до 4 м завдовжки. Листки черешкові, чергові, яйцевидні, п'ятилопатеві, вели-козубчасті, з серцевидною основою. Квітки одностатеві (рослини однодомні), правильні, в пазушних суцвіттях; тичинкові зібрані гронами, маточкові — щитком; віночок зрослопелюстковий, жовтаво-білий, з п'ятироздільним, розправленим відгином. Чашечка жіночих квіток майже дорівнює віночкові. Плід ягодоподібний, кулястий, чорний, 8—10 мм у діаметрі. Цвіте у червні — липні. Поширення. Переступень білий росте майже по всій території України (частіше в лісових і лісостепових районах) по чагарниках, у лісах, біля парканів. Заготівля і зберігання. Для медичних потреб вживають коріння переступня (Radix Bryoniae). Перевагу віддають кореням з 2— 3-річних рослин. Заготовляють сировину восени. Викопане коріння старанно відмивають від землі й використовують свіжим або ріжуть кружечками, нанизують на нитку і сушать. Сухої сировини виходить 15—16 % . Зберігають окремо від іншої сировини, дотримуючись правил зберігання отруйних рослин. Свіже коріння можна зберігати всю зиму в льоху так само, як, наприклад, моркву чи редьку.

Хімічний склад. Коріння рослини містить алкалоїд бріоніцин, глікозиди (бріонін, бріонідин, брі-онол, бріозид, бреїн), бріонолову кислоту, олеїнову, пальмітинову та інші (всього 23) вільні жирні кислоти, ефірну олію, гіркі речовини— кукурбітацини В, D, Е, L та інші речовини.

Фармакологічні властивості і використання. Переступень білий має проносні, сечогінні, відхаркувальні, болетамувальні, кровоспинні й місцеві подразні властивості, в невеликих дозах пригнічує центральну нервову систему. Як лікувальний засіб цю рослину широко використовують у народній медицині. Як протиревматичний і проносний засіб рослину визнає й наукова медицина. В невеликих дозах препарати переступня дають усередину як сильний проносний засіб, при набряках різного походження і болях у Ділянці серця, при мігрені, підвищеній

марьянник дубравный

Наступна сторінка