ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

нервовій збудливості та епілепсії, для заспокоєння кашлю, у випадку маткових кровотеч і мізерних менструацій та як антигельмінт-ний засіб при круглих глистах. Є дані про ефективне застосування переступня при гіпертонічній хворобі (курс лікування — 3—4 тижні). При ревматичних і подагричних болях, міжреберній невралгії у болючі місця втирають свіжий сік, мазь або настойку. Для цього, а також для лікування ознобишів використовують настій свіжого коріння на прованській чи соняшниковій олії.

Із свіжого коріння готують і гомеопатичні ліки. Треба пам'ятати, що переступень належить до отруйних рослин, тому ліки з нього треба суворо дозувати. При передозуванні спостерігається нудота, блювання, кривавий пронос, запалення нирок, ураження центральної нервової системи. При тяжких отруєннях настає смерть від паралічу дихального центра. Потребує обережності і зовнішнє застосування рослини. При натираннях треба обробляти якомога обмеженіші ділянки тіла.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій сухого коріння (1 чайна ложка сировини на 600 мл окропу) по 25—ЗО мл тричі на день до їди; настойку з сухого коріння (готують у співвідношенні 1:10) по 20— ЗО крапель 3 рази на день; півсклянки настою (1 столова ложка сухого коріння на 200 мл окропу) п'ють натщесерце як сильний проносний засіб; порошки з коріння приймають по 0,5 г тричі на день як проносний
 

засіб; свіжовижатий сік із коріння по

4—8 г з водою 1—2 рази на день (не більше 10 г на прийом) або настойку із ЗО г коріння на 700 г вина по 1 столовій ложці кілька разів на день як сечогінний засіб при водянці. ЗОВНІШНЬО — розтирання свіжим соком (до появи водянистих пухирців), настойкою із сушеного коріння (готують у співвідношенні 1:10), емульсією (1 чайна ложка розтертого свіжого коріння на 100 мл олії) або маззю (2 чайні ложки 30 % -ної настойки коріння змішують з чвертю склянки несоленого сала чи вершкового масла або свіжий сік змішують з вершковим маслом чи вазеліном у співвідношенні 1:4).
 
855

ПЕРЕСТУПЕНЬ ДВОДОМНИЙ

переступень двудомный Bryonia dioica — багаторічна трав'яниста шорстковолосиста рослина родини гарбузових. Корінь видовжений, товстий, соковитий. Стебла 2—3 м завдовжки, лазячі за допомогою нерозгалужених вусиків. Листки черешкові, чергові, широкосерце-видні, 5—7-лопатеві, хвилясто-зубчасті, 15—17 см завдовжки. Квітки одностатеві (рослини дводомні), правильні, п'ятичленні, в пазушних суцвіттях; чоловічі зібрані гронами, жіночі — щитком; віночок зрослопелюстковий, жов-то-білий. Чашечка жіночих квіток удвоє коротша за віночок. Плід ягодоподібний, кулястий, червоний або жовтий. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Переступень дводомний росте переважно в західних лісових та лісостепових районах України серед чагарників, біля парканів найімовірніше як здичавіла рослина.

Заготівля і зберігання. Див. у статті Переступень білий. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Корені рослини містять глікозиди (бріомарид, бріодулькозид, бріобіозид, бріо-нол), тритерпенову оксимонокар-бонову кислоту, стерин, дубильні речовини, смоли, цукри та інші речовини.

Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Переступень білий.

856

ПЕРЕСТУПЕНЬ
ЧОРНОЯГІДНИЙ

багаторічна трав'яниста шорстко-опушена рослина родини гарбузових. Те саме, що й переступень білий.

 

переступень

Наступна сторінка