ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

857

ПЕРЕЦЬ СТРУЧКОВИЙ ОДНОРІЧНИЙ, перчиця;

красный перец однолетний Capsicum annuum — багаторічна (в культурі — однорічна) трав’яниста рослина родини пасльонових. Стебло прямостояче, розгалужене, 30—100 см заввишки. Листки чергові, черешкові, цілокраї, ланцетні, яйцевидно-ланцетні, яйцевидні або видовже-но-яйцевидні, 2—14 см завдовжки, загострені, при основі клиновидні. Квітки правильні, двостатеві, одиничні або по 2—3 в розвилках стебла; віночок коле-совидний, до середини п'ятироздільний, білий або жовтуватий, рідко — червонуватий або фіолетовий. Плід — повисла суха ягода, яскраво-червоного, рідше — зеленого або жовтуватого кольору. Цвіте у червні—серпні, плодоносить у серпні—вересні. Поширення. Походить з Центральної Америки. По всій території України культивують як овочеву рослину.

Заготівля і зберігання. Для медичних потреб використовують стиглі висушені плоди гірких сортів перцю (Fructus Capsici). Збирають плоди перцю в міру їхнього достигання й сушать на сонці. Готову сировину зберігають у сухих провітрюваних ізольованих приміщеннях. Строк придатності —

З роки. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад. Плоди перцю містять алкалоїд капсаїцин (0,03—-0,2%), аскорбінову кислоту (до 400 мг% ), каротиноїди (Р-каротин, нео-0-каротин, псевдо-а-каротин, Р-каротин-епоксид, цитроксантин, криптоксантин, зеаксантин, анте-раксантин, віолаксантин, капсан-тин тощо), флавоноїди, глюкоал-калоїд соланін, кумарин скополе тин, ефірну (понад 1 % ) і жирну (4—16 % ) олію, сірку, хлор і кремнезем, солі калію, натрію, кальцію, заліза, алюмінію та фосфору. Фармакологічні властивості і використання. Настойку плодів перцю призначають усередину для збудження апетиту й покращення травлення. Зовнішньо, у вигляді розтирання, настойку використовують при ревматичному і м'язовому болі, радикуліті, невралгії та ознобишах.

Настойка перцю входить до складу мазі від обмороження, складно-перцевої мазі, перцево-аміач-ного і перцево-камфорного лініментів тощо, а екстракт перцю густий — до складу перцевого пластиру.

Вживання перцю протипоказане при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, при гострих і хронічних гастритах, ентеритах і колітах, гострих і хроніч-

них гепатитах і холециститах (у стадії загострення) та при захворюваннях нирок.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настойку плодів (готують на 90% -ному спирті у співвідношенні 1 : 10) по 10—15 крапель у чарці води 3 рази на день за 30 хвилин до їди.

ЗОВНІШНЬО — розтирання настойкою (готують, як у попередньому прописі); мазь від обмороження (Unguentum contra congelationem) втирають у відкриті частини шкіри для профілактики обморожень; капситрин (Capsitrinum), лінімент перцево-аміачний і лінімент пер-цево-камфорний використовують для розтирання при невралгіях, міозитах тощо; пластир перцевий (Emplastrum Capsici) використовують як відволі-кальний і болетамувальний засіб при радикулітах, невралгіях, міозитах, люмбаго тощо (перед накладанням пласти-ру шкіру знежирюють спиртом, ефіром або одеколоном і протирають насухо); капсин (Capsinum) для розтирання при суглобовому і м’язовому ревматизмі, артритах та ексудативному плевриті; камфоцин (Camphocinum) для розтирання при ревматизмі й артритах; настойку перцю змішують з подвійною кількістю рослинної олії й використовують для розтирання при радикуліті, ревматичних болях у суглобах та при міозиті.
 
858

ПЕРСЁЯ АМЕРИКАНСЬКА

вічнозелена тропічна рослина родини лаврових. Те саме, що й авокадо.
 

859

ПЕРСИК ЗВИЧАЙНИЙ

персик обыкновенный (Persica vulgaris) — дерево заввишки 3—6 м або кущ родини розових. Кора жовтувата або червонувато-коричнева. Листки ланцетні, гостропилчасті, з короткими черешками, які несуть по 3—5 червоно-бурих залозок. Квітки актиноморфні (див. статтю Актиноморфна квітка), двостатеві, рожеві, одиничні, зрідка їх по дві. Плід — кістянка. Цвіте у квітні — травні.

Поширення. Походить із Східної Азії. Розводять як плодову рослину в південних районах України.

Сировина. Використовують плоди. Хімічний склад. Плоди містять цукри (до 15 % ), аскорбінову кислоту, вітаміни групи В, каротин, органічні кислоти (яблучну, лимонну, хінну та винну), ефірну олію, сполуки калію і заліза; в насінні є жирна (до 57 % ) і ефірна олія.
 

персик обыкновенный

Наступна сторінка