ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

896

ПІЛОКАРПУС ПЕРИСТОЛИСТИЙ

пилокарпус перистолистный Pilocarpus pennatiiolius — вічнозелений кущ або невелике (З-—4 м заввишки) дерево родини рутових. Листки чергові, черешкові, непарноперисті, з 7—9 листочками; листочки шкірясті, довгасті або ланцетні, цілокраї, з клиновидною основою і слабовиїм-частою верхівкою; вторинні жилки листочків зливаються по краю дугами. Квітки правильні, двостатеві, 5-пелюсткові, зібрані в багатоквіткові довгі пониклі верхівкові китиці; пелюстки ЯЙЦЄВИД-но-ланцетні, коричнювато-пурпу-рові. Плід — коробочка. Поширення. Культивують на чорноморському узбережжі Кавказу як лікарську рослину.

Сировина. Для медичних потреб використовують сушене листя рослини (Folia Jaborandi), з якого одержують алкалоїд пілокарпін. Хімічний склад. Листя пілокар-пуса містить 0,2—0,3% алкалоїдів групи імідазолу, серед яких головними є пілокарпін та ізопі-локарпін.

Фармакологічні властивості і використання. Пілокарпін належить до парасимпатоміметичних речовин, що вибірково збуджують м-холінореактивні системи організму. Його здатність звужувати зіниці, спричинювати спазм акомодації, знижувати внутрішньо-очний тиск і покращувати живлення тканин ока широко використовують в офтальмологічній практиці (для зниження внутріш-ньоочного тиску при глаукомі, для поліпшення трофіки ока при тромбозі центральної вени сітківки, гострій непрохідності артерії сітківки, при атрофії зорового нерва, при крововиливах у скловидне тіло). Настойку з сухого листя пілокарпуса застосовують у гомеопатії.

Лікарські форми і застосування. ЗОВНІШНЬО — пілокарпіну гідрохло-рид (Pilocarpini hydrochloridum) призначають у вигляді очних крапель (1 % -ний або 2 %-ний водний розчин) по 1—2 краплі 2—3 рази на день (для посилення й подовження ефекту призначають 5—6 % -ний розчин або використовують пілокарпін у поєднанні з іншими лікарськими засобами: міо-тичними, адреноміметичними та іншими). Перед сном можна закладати за повіки 1—2% -ну очну полікарпіно-ву мазь (Unguentum Pilocarpini hydro-chloridi). При субкомпенсованій і не-компенсованій глаукомі застосовують пролонговані лікарські форми пілокарпіну (1% -ний розчин пілокарпіну з метилцелюлозою або 2 % -ний розчин пілокарпіну з натрій-карбоксиметилце-люлозою), які призначають по 1—2 краплі 1—3 рази на добу. Очну плівку (Membranullae ophthalmicae cum pilocarpini hidrochlorido) вкладають за допомогою очного пінцета за нижнє віко 1—2 рази на добу.
 

897

ПІРЕТРУМ РОЖЕВИЙ

багаторічна трав'яниста рослина , родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й маруна рожева.

898

ПІРЕТРУМ ЦИНЕРАРІЄЛЙС-ТИЙ

багаторічна трав'яниста шовковисто-сіроповстиста дуже пахуча рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й маруна цинераріє листа.

899

ПІРЕТРУМ ЧЕРВОНИЙ

багаторічна трав'яниста рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й маруна червона.
 
900

ПЛАКУН ВЕРБОЛЙСТИЙ

дербенник ИВОЛИСТНЫЙ Lythrum salicaria — багаторічна кореневищна трав'яниста жорстковолосиста або майже повстиста рослина родини пла-кунових. Стебло прямостояче, чотиригранне, просте або вгорі розгалужене, 25—200 см заввишки. Листки сидячі, ланцетні або ви-довженоеліптичні, цілокраї, з серцевидною основою; нижні — супротивні або в кільцях по 3—4, верхні — чергові. Квітки правильні, двостатеві, по 1—2 у пазушних дихазіях, які складають верхівкове китицевидно-волотевидне суцвіття; віночок вільнопелюст-ковий, з шістьма малиновими пелюстками. Плід — видовжено-овальна коробочка. Цвіте з червня по вересень.

Поширення. Плакун верболистий росте по всій території України в листяних лісах, вільшняках, на болотах, по берегах водойм. Сировина. Для медичних потреб використовують траву плакуна (Herba Salicariae). Заготовляють її в період цвітіння рослини, зрізаючи верхівки стебел з квітками, і сушать на вільному повітрі в затінку. Рослина неофіцинальна.

пилокарпус перистолистный дербенник ИВОЛИСТНЫЙ

Наступна сторінка