ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

904

ПЛАУН ДВОГОСТРИЙ,

плаун сплющений, п'ядич двогострий; плаун обоюдоострый Diphasiastrum complanatum; Lycopodium anceps, синонім — L. complanatum — багаторічна вічнозелена трав'яниста заввишки до 40 см рослина родини плаунових. Стебла довгі (до 1 м завдовжки), підземні, повзучі, з прямостоячими яскра-во-зеленими віялоподібно зібраними, повторно розгалуженими гілками; плідні гілочки переходять у довгу, рідко обсаджену листками вилчасторозгалужену ніжку з 2—6 (рідко 4) стробілами (спороносними колосками) на кінці. Листки повзучого стебла і головних його гілок, що несуть стробіли, розміщені спірально, вони однакові. У безплідних сплющених гілок листки дрібні, попар-носупротивні, притиснуті, розміщені в 4 ряди, за формою і величиною не однакові: крайові -і-трикутно-ланцетні, кулясті, дуже загострені, а ті, що містяться на плоскому боці гілочок — вужчі, майже шиловидні. Стробіли 25 мм завдовжки, циліндричні, з яйцевидними, по краю виїмчасто-зарубчастими споролистками, трохи довшими за спорангії. Спороносить у серпні — вересні. Поширення. Плаун двогострий росте в північній частині Лісостепу, на Поліссі, зрідка в Карпатах у хвойних лісах.

Заготівля і зберігання. Для медичних потреб використовують спори плауна двогострого. Правила заготівлі і зберігання спор див. у статті Плаун булавовидний. Хімічний склад. Спори плауна двогострого мають близький до спор плауна булавовидного хімічний склад, але відрізняються дещо іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають.

Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Плаун булавовидний.
 

905

ПЛАУН ЗАПЛАВНИЙ,

п'ядич заплавний; плаун заливаемый Lycopodiella inundata, синонім — Lycopodium inundatum —

багаторічна вічнозелена трав'яниста заввишки 5—10 см рослина родини плаунових. Стебло повзуче, просте, рідше— вилчасто розгалужене, міцно прикріплене корінням до землі, завдовжки до 10, рідше до 15 см, густо вкрите м'якими лінійно-шиловидними цілокраїми, по краю вузькоперетин-частими листками, розміщеними спірально або в 4—8 рядів; плідні гілки короткі, прості, несуть довгі стробіли (спороносні колоски) без ніжок; спорангіальні листки майже не відрізняються від безплідних і тільки трохи частіші й довші, ніж останні. Спороносить у липні — вересні.

Поширення. Плаун заплавний росте на Поліссі, в північній частині Лісостепу, по річках заходить у Степ, де росте на вологих місцях, коло боліт.

Заготівля і зберігання. Для медичних потреб використовують спори плауна заплавного. Правила заготівлі і зберігання спор див. у статті Плаун булавовидний. Хімічний склад. Спори плауна заплавного мають близький до спор плауна булавовидного хімічний склад, але відрізняються трохи іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають. Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Плаун булавовидний.
 

906

ПЛАУН КОЛЮЧИЙ,

п'ядич колючий; плаун годичный Lycopodium annotinum — багаторічна вічнозелена трав'яниста рослина родини плаунових. Стебло повзуче, розгалужене, циліндричне, з угору стоячими вилчасто розгалуженими гілочками, вкритими лінійно-ланцетними дрібнопилчастими горизонтально або назад відігнутими колюч о-за-гостреними листками, розміщеними п'ятьма поздовжніми рядами. Молоді, спрямовані вгору, гілочки закінчуються одиничними стробілами (спороносними колосками), що сидять безпосередньо на гілочках, без ніжок. Стробіли циліндричні, з тісно сидячими яйцевидними зубчастими корот-козагостреними, по краю плівчастими листками, у пазухах яких містяться нирковидні торбочки-спорангії, наповнені спорами. Спороносить у серпні—вересні. Поширення. Плаун колючий зустрічається в Карпатах, на Поліссі, в північній частині Лісостепу в лісах і на пісках. Рослина потребує охорони, її занесено до Червоної книги Української РСР. Заготівля і зберігання. Для медич них потреб використовують спори плауна колючого. Про заготівлю і зберігання спор див. у статті Плаун булавовидний.

Хімічний склад. Спори плауна колючого мають близький до спор плауна булавовидного хімічний склад, але відрізняються трохи іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають. Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування— усе так. як у статті Плаун булавовидний.


907

ПЛАУН СПЛЮЩЕНИЙ

багаторічна вічнозелена трав'яниста рослина родини плаунових. Те саме, що й плаун дво-гострий.
 

плаун

Наступна сторінка