ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

916

ПОДОРОЖНИК ЛАНЦЕТОЛИСТИЙ,

поранник, порізник, собачі язички;

подорожник ланцетолистный Plantago lanceolata — багаторічна трав'яниста рослина родини подорожникових. Стебло (квіткова стрілка) просте, безлисте, прямостояче або висхідне, борозенчасте, слабоволосисте, 10—50 см заввишки. Листки ланцетні або вузьколанцетні, гострі, при основі звужені в черешок, цілокраї або злегка зубчасті, з 3—7 поздовжніми жилками, майже голі або вкриті більш-менш довгими волосками, зібрані прикореневою розеткою; черешки за довжиною дорівнюють пластинці. Квітки дрібні, правильні, двостатеві, сидячі, зібрані на верхівці стебла коротким густим яйцевидним, видовженим або еліпсоїдно-циліндричним колосом; віночок буруватий, плівчастий, з циліндричною, злегка здутою, трубочкою і чотирироздільним відгином. Плід — коробочка. Цвіте з квітня по вересень.

Поширення. Подорожник ланцетолистий росте по всій території України в степах, на степових схилах, кам'янистих відслоненнях, луках і трав'янистих місцях та серед чагарників.

Заготівля і зберігання. Див. статтю Подорожник великий. Рослина неофіціальна.

Хімічний склад. Подорожник ланцетолистий має близький до подорожника великого хімічний склад, але відрізняється трохи іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають. Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Подорожник великий.
 

917

ПОДОРОЖНИК ПІЩАНИЙ —

однорічна трав'яниста шерстисто-опушена рослина родини подорожникових. Те саме, що й подорожник індійський.

918

ПОДОРОЖНИК СЕРЕДНІЙ

подорожник средний Plantago media — багаторічна трав'яниста шорстко-опушена рослина родини подорожникових. Стебло (квіткова стрілка) просте, безлисте, при основі висхідне, тонкоборозен-часте, 15—70 см заввишки. Листки еліптичні або яйцевидні, з 5 поздовжніми жилками, на верхівці пригострені, при основі широко-клиновидні, з обох боків волосисті, зібрані прикореневою розеткою, черешки в 4—10 раз коротші за пластинку. Квітки дрібні, правильні, двостатеві, сидячі, зібрані на верхівці стебла густим циліндричним або видовженоцилін-дричним колосом; віночок сріблясто-білий, з циліндричною трубочкою і чотирироздільним відгином. Плід — коробочка. Цвіте з травня по серпень.

Поширення. Подорожник середній росте по всій території України на сухих луках, степових схилах, трав'янистих місцях та узліссях.

Заготівля і зберігання. Див. статтю Подорожник великий. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Подорожник середній має близький до подорожника великого хімічний склад, але відрізняється дещо іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають. Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Подорожник великий.
919

ПОДОФІЛ щитковидний

подофилл щитовидный Podophyllum peltatum — багаторічна трав'яниста рослина родини барбарисових. Має повзуче горизонтальне циліндричне колінчасте, просте або розгалужене, червонаво-коричневе кореневище, від потовщених вузлів якого відходять м'ясисті, шнуровидні додаткові корені. Стебло гладеньке, прямостояче 25—ЗО см заввишки, просте, на верхівці несе 2 суиротивнорозміщені, дов-гочерешкові, пальчастоп'яти-се-мироздільні листки, між якими на короткій квітконіжці розвивається велика (до 5 см у діаметрі) поникла 6—9-пелюсткова біла квітка. Плід — соковита жовта їстівна кислувато-солодка запашна ягода. Цвіте на початку червня. Плоди достигають у серпні. Поширення. В дикому стані по-дофіл щитковидний росте в Пів-

подорожник средний подофилл щитовидный

Наступна сторінка