ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — порошки з кошиків («цитварне сім'я») в суміші з медом для виганяння круглих глистів (у перший день призначають дієту, на ніч — проносне, на другий і третій день дають «цитварне сім'я» 3 рази на день за півтори — дві години до їди в дозах: від 1 до 3 років — 0,25—0,75 г, від 4 до 6 років — 1—1,5 г, від 7 до 9 років — 1,75—2,25 г, від 10 до 14 років — 2,5— 3,5 г, у віці 15 років — 4 г, дорослим — по 5 г на прийом; на ніч призначають проносне). Треба пам'ятати, що полин цитварний належить до отруйних рослин, тому ліки з нього треба суворо дозувати.

930

полинок

багаторічна трав'яниста білувато-повстиста рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й полин австрійський.

931

ПОЛЬОВА ГОРОБИНКА

багаторічна трав'яниста рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й пижмо звичайне.

932

ПОЛЬОВЕ МИЛО

однорічна розпростерта жовтаво-зелена рослина родини гвоздикових. Те саме, що й остудник голий.

933

ПОЛЬОВИЙ КРІП

багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Те саме, що й горицвіт весняний.

934

ПОЛЬОВІ ЗІРКИ

невеличка (8—25 см заввишки) трав'яниста гола рослина родини первоцвітих. Те саме, що й курячі очка польові

935

ПОМПЕЛЬМУС ГРОНОВИДНИЙ

вічнозелене дерево роду цитрус родини рутових. Те саме, що й грейпфрут.
 

936

ПОРАННИК

багаторічна трав'яниста рослина родини подорожникових. Те саме, що й подорожник ланцетолистий.

937

ПОРІЗНИК

багаторічна трав'яниста рослина родини подорожникових. Те саме, що й подорожник ланцетолистий.

938

ПОРТУЛАК ГОРОДНІЙ

портулак огородный Portulaca oleraceae — однорічна трав'яниста рослина родини портулакових. Стебла м’ясисті, простерті, 10—ЗО см завдовжки, від основи розгалужені. Листки сидячі, клиновидно-оберненояйцевидні, видовженоклино-видні, лопатковидні, тупі; нижні — розміщені спірально, верхні — супротивні. Квітки двостатеві, сидячі, 3—5-пелюсткові, жовті, зібрані по 1—3 в розвилках стебла або в пазухах листків. Плід — коробочка. Цвіте у червні — вересні.

Поширення. Росте по всій території України як бур'ян. Сировина. Використовують траву і насіння. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Листки містять аскорбінову кислоту (до 300 мг% ),

каротин, органічні кислоти, цукри, глікозиди, алкалоїди (0,03% ), смолисті і слизисті речовини, жир (0,4—0,5% ), білки та мінеральні солі. В насінні є жирна олія, до складу якої входять гліцериди лінолевої, пальмітинової, стеаринової та інших жирних кислот.

Фармакологічні властивості і використання. В науковій медицині насіння і траву використовують як глистогінний засіб. Настій або відвар трави можна використовувати як замінник адреналіну. Експериментально доведено, що препарати рослини сприяють посиленню серцевого ритму, підвищенню артеріального тиску при значному звуженні судин. Значно ширше використовують П. г. в народній медицині. Свіжим соком рослини лікують хвороби очей, а свіжа трава у вигляді салатів — чудовий засіб проти цинги. Настій трави п’ють як сечогінний засіб, при хворобах печінки і нирок, при дизентерії та як антитоксичний засіб. У поєднанні з іншими рослинами траву портулака городнього використовують проти статевого безсилля у чоловіків. Зовнішньо свіжий сік або настій трави використовують як ранозагоювальний засіб, при трихомонадному кольпіті. Насіння використовують як засіб, що добре очищає організм, і при лікуванні лускатого лишаю.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 столова ложка свіжої трави на 1 склянку окропу) по 1—2 столові ложки 4 рази на день.
 

портулак огородный

Наступна сторінка