ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

939

ПОРХАВКА ГІГАНТСЬКА

дождевик гигантский Calvatia gigantea, синоніми: Lasiosphaera gigantea, Langer-mania gigantea — гриб родини лікопердових. Плодове тіло кулясте або овально-кулясте, гладеньке, спочатку біле, пізніше буріє, 15—35 (50) см у діаметрі. М'якуш молодого гриба білий, пізніше стає бежуватим, пурпурово-бурим, чорно-бурим, порохнявим.

Поширення. Росте на пасовищах, у садах і листяних лісах по всій території України.

Заготівля і зберігання. Збирають порхавку гігантську у серпні — жовтні. Придатні для вживання лише молоді, з білим м'якушем гриби. Використовують свіжими і сушать про запас тільки в день збирання, поки г^'якуш чисто-бі-лий. Перед сушінням плодові тіла подрібнюють на тонкі скибочки. Хімічний склад. М'якуш свіжого гриба містить антибіотик кальва-цин, понад 5% білків, у т. ч. близько 4% засвоюваних. Фармакологічні властивості і використання. Виділений з плодового тіла порхавки гігантської кальвацин має протипухлинні властивості. В народній медицині П. г. використовують як кровоспинний і дезинфікуючий засіб.

940

ПРИВОРОТЕНЬ БЛИСКУЧИЙ

манжетка сверкающая Alchemilla gracilis, синонім — A. micans —

багаторічна трав'яниста темно-зелена рослина родини розових. Стебла 5—20 см завдовжки, дугу-вато підведені або майже розпростерті, густо опушені. Прикореневі листки довгочерешкові, нирковидні або майже округлі, по краю густоволосисті, знизу опушені по головних жилках, трохи хвилясті або майже плоскі, з 9, рідше — з 11 напівяйцевидними або трикутними лопатями, зубці по краю лопатей порівняно великі, в кількості 11 або 19; стеблові листки дрібні, коротко-черешкові. Квітки дрібні, двостатеві, жовтаво-зеленаві, безпелюсткові, зібрані в пухкі клубдчки, що утворюють щитковидно-волотевидне суцвіття. Плід — сім'янка. Цвіте у травні — липні. Поширення. Росте на луках, узліссях, у гаях, у розріджених соснових і мішаних лісах на Прикарпатті, на Поліссі та в Лісостепу, у Степу — лише в північно-схід-ній частині.

Заготівля і зберігання. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Сушать під наметом або в приміщенні, яке добре провітрюється. Сухої сировини виходить 20 % . Зберігають у сухому місці.

Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава містить дубильні (6—8 % ) і гіркі речовини, аскорбінову кислоту та інші речовини.

Фармакологічні властивості і використання. Настій трави П. б. п'ють при проносах, шлункових коліках, ентероколіті, при дисменореї. Як зовнішній засіб настій трави використовують при білях у жінок, при нежиті і кровотечах з носа.

Лікарські формн і застосування,

ВНУТРІШНЬО — настій (1 столова ложка подрібненого листя на 300 мл окропу, нагрівають до кипіння, настоюють 1 годину, проціджують) по 1 столовій ложці через кожні 2 години. ЗОВНІШНЬО — настій (готують, як у попередньому прописі) для промивань та спринцювань.
 
941

ПРИВОРОТЕНЬ ЗВИЧАЙНИЙ

манжетка обыкновенная Alchemilla vulgaris — багаторічна трав'яниста рослина родини розових. Стебло сланке, розгалужене, 10—ЗО см заввишки. Листки складчасті, по краю зазубрені; прикореневі — довгочерешкові, нирковидні, глибоко розсічені на 7—9 лопатей, зібрані в розетку, стеблові — 5—6-лопа-теві, майже сидячі. Квітки дрібні, жовто-зелені, безпелюсткові, зібрані в клубочки, що утворюють щитковидно-волотевидне суцвіття. Плід — сім'янка. Цвіте у червні — серпні.

Поширення. Росте по всій території України на луках, у гаях, на межах, по узліссях.

Заготівля і зберігання. Використовують траву (Herba Alchemil-lae vulgaris), зібрану під час цвітіння рослини. Сушать під наметом або в приміщенні, яке добре провітрюється. Сухої сировини виходить 20% . Зберігають у сухому місці. Рослина неофіцинальна. Хімічний склад. Листки містять дубильні речовини (0,8% ), аскорбінову кислоту (до 210 мг%), фітостерин, смолисті речовини та цукри.

Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині траву П. з. використовують як
 

дождевик гигантскийманжетка сверкающая

Наступна сторінка