ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

не сушіння проводять при температурі, не вищій за 45°. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Листя самшиту містить алкалоїди (буксин та ін.), ефірну олію, дубильні речовини. Фармакологічні властивості і використання. Препарати самшиту виявляють гіпотензивну, жарознижувальну, антибактеріальну, сечогінну і жовчогінну дію. Найчастіше настій листя дають усередину при підвищеній температурі й запаленні жовчних і сечових шляхів. Як зовнішній засіб самшит використовують при облисінні й себореї голови. Лікарські форми і застосування.-ВНУТРІШНЬО — настій (половину чайної ложки сушеного листя на склянку окропу) по третині склянки 3 рази на день.

ЗОВНІШНЬО — 50 г свіжого листя настоюють 2 тижні на 0,5 л 45 % -ного спирту й використовують для втирання у волосисту частину голови; 110 г суміші листя самшиту і трави чебрецю плазкого, взятих у співвідношенні 5:6, настоюють 2 тижні на 1 л 60 % -но-го спирту й використовують для втирання у волосисту частину голови. Самшит містить сильнодіючі речовини і потребує обережності при використанні його. Передозування небезпечне!
 

1028

САРОТАМНУС ВІНИКОВИЙ

жарновец метельчатый Sarothamnus scoparius — невеликий (0,5—2 м заввишки) кущ родини бобових. Гілки реб-ристогранчасті, прутовидні, голі, зеленкуваті, в молодому віці опушені, дорослі гілки майже безлисті. Листки дуже редуковані. Нижні листки трійчасті, на коротких (10—15 мм) розсіяноволо-хатоволосистих черешках, з ви-довженооберненояйцевидних цілокраїх листочків, 5— 15 мм завдовжки, зісподу розсіянопритис-ненопухнатих, зверху — голих або майже голих; верхні листки прості, майже сидячі. Квітки двостатеві, неправильні, одиничні в пазухах листків, розміщені переважно в нижній частині гілок, на квітконіжках, більших за покривні листки; віночок ясно-жовтий, метеликовидний. Плід — біб. Цвіте у травні—червні.

Поширення. Саротамнус віниковий росте в лісових і лісостепових районах країни по хвойних, мішаних і широколистяних лісах.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують молоді пагони з квітками і листям (Herba Sarothamni sco-рагіі, синонім — Herba фагШ sco-рагіі). Сушать сировину в затінку на вільному повітрі або в теплому приміщенні з доброю вентиляцією. Зберігають у добре закритих банках або бляшанках. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава саротамнуса містить алкалоїди спартеїн і геністеїн, флавон скопарин (у квітках), смолисті й інші речовини.

Фармакологічні властивості і використання. Алкалоїд спартеїн діє на серце подібно до хініну (сповільнює й регулює серцеві скорочення, не впливаючи на кров'яний тиск і кровоносні судини). Вживання настою трави саротамнуса показане при тахікардії й аритміях, при базедовій хворобі, атеросклерозі, водянці серця (як слабий сечогінний засіб) та при хворобах нирок.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — половину чайної ложки трави заливають склянкою окропу, настоюють до охолодження і випивають протягом доби рівними порціями. Саротамнус віниковий містить сильнодіючі речовини, тому застосовувати його треба лише з дозволу і під наглядом лікаря.
 
1029

САШИНА —

багаторічна трав'яниста рослина родини ароїдних. Те саме, що й аїр тростиновий.

1030

СВЕРБІЖНИЦЯ ПОЛЬОВА

короставник полевой Knautia arvensis, синонім — Scabiosa arvensis — багаторічна трав'яниста рослина родини черсакових. Має багатоголове кореневище, що розвиває восени зимуючу розетку листків. Стебло борозенчасте, прямостояче, 20—70 см заввишки, просте або у верхній частині розгалужене, білувате від короткого опу-
 

жарновец метельчатыйкороставник полевой

Наступна сторінка