ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
38 АНАКАМПТИС ПІРАМІДАЛЬНИЙ,

зозулинець гостроверхий; анакамптис пирамидальный Anacamptis pyramidalis — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Кореневі бульби цілісні, кулясті. Листки чергові, вузько-ланцетні, до верхівки стебла поступово зменшуються в розмірі. Квітконосне стебло (до 40 см заввишки) закінчується густим пірамідальним суцвіттям з дуже зигоморфними двостатевими пурпурово-червоними квітками з тонкою звислою шпоркою 13—14 мм завдовжки. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні. Поширення. Рідкісна рослина (занесена до Червоної книги Української РСР). Трапляється в Криму, Західному Лісостепу, на Роз-точчі-Опіллі та Прикарпатті. Заготівля і зберігання. Використовують бульбокорені, які збирають одразу після цвітіння рослини. Заготовляють лише молоді дочірні бульби, старі відкидають. Зібрані бульби добре миють, на 4—5 хв занурюють в окріп, а після цього сушать на відкритому повітрі, під наметом або в сушарці при температурі 50—55 Одержана таким чином сировина називається «бульби салеп» (Tubera salep). З 10 кг сирих бульб одержують 1 кг сухих. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності — 6 років. Аптеки салеп не відпускають. Хімічний склад. Бульбокорені містять слиз (50 % ), крохмаль (27 % ), декстрин, пентозани, сахарозу тощо.

Фармакологічні властивості і використання. Салеп — добрий обволікаючий і протизапальний засіб. Його призначають при запаленні органів травлення (коліти, гастрити, виразка шлунка), при проносах, дизентерії, отруєнні різними токсичними речовинами, при хронічних і гострих бронхітах.

Лікарські форми і застосування. Слиз (Mucilago Salep): 2 г порошку салепу ошпарюють 200 мл окропу, збовтують 10—15 хвилин і приймають по 1 чайній або десертній ложці 2—3 рази на день. Приготовлений слиз зберігають у холодильнику.
39 АНГЕЛЬСЬКЕ ЗІЛЛЯ —

багаторічна трав'яниста залозисто-пухнаста рослина родини айстрових (складноцвітих). Те саме, що й арніка гірська.
 

40 АНГЛІЙСЬКИЙ ШПИНАТ —

багаторічна трав'яниста кореневищна рослина родини гречкових. Те саме, що й щавель шпинатний.
 

 41 АНДРОМЕДА БАГАТОЛИСТА,

безплідниця; андромеда многолистная Andromeda poliiolia — вічнозелений кущик родини вересових, 15—ЗО см заввишки. Стебло сланке, мало розгалужене, з висхідними гілочками. Листки довгасто-ланцетні або лінійно-ланцетні, з загорнутими вниз суцільними краями, зверху блискучі, зелені, знизу — синювато-білуваті від воскової поволоки. Квітки звисаючі, в щитковидних китицях, з глечиковид-ним, рожевим, усередині опушеним віночком. Плід — коробочка. Цвіте у травні — червні. Поширення. Росте на Поліссі, Росточчі-Опіллі, Прикарпатті і зрідка в Карпатах у соснових, рідше дубово-соснових лісах на торфових та оліготрофних сфагнових (у горах) болотах, на вологих місцях.

Сировина. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна. Хімічний склад. Трава А. б. містить дубильні речовини, глікозид андромедотоксин, барвники тощо.

Фармакологічні властивості і використання. Препарати А. б. виявляють наркотичну, в'яжучу і місцевоподразнювальну дію. ВНУТРІШНЬО настій трави А. б. використовують від кашлю, при туберкульозі легень, ревматизмі, проносі, запорі, безсонні, при жіночих хворобах; ЗОВНІШНЬО — як ранозагоювальний засіб.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО настій трави (1 столова ложка на склянку окропу) по 1—2 столові ложки тричі на день.

Рослина отруйна!

анакамптис пирамидальный андромеда многолистная

Наступна сторінка