ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
42 АНЕМОНА ДІБРОВНА

ветреница дубравная Anemone nemorosa — багаторічна кореневищна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Стебло прямостояче, роз-сіянопритиснутоопушене, 10— 25 см заввишки. Прикореневих листків немає або, рідше, є лише один. Стеблові листки коротко-черешкові, зібрані по 3 в кільце. Квітки середніх розмірів (20— ЗО мм у діаметрі), білі, блідо-ро-жеві, інколи лілові, здебільшого з 6 пелюсток. Плід — сім'янка. Цвіте у квітні — травні. Поширення. Росте в широколистяних лісах, на узліссях, галявинах на Західному Поліссі та в Лісостепу.

Сировина. Збирають траву (стебла, листя, квітки) під час цвітіння рослини. Рослина неофіци-нальна.

Хімічний склад. Надземна частина рослини містить сапоніни, протоанемонін і хелідонову кислоту.

Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині препарати А. д. ВНУТРІШНЬО у вигляді настою використовують для лікування злоякісних новоутворень, серцевих захворювань, запалення легень, гарячки, при болях у шлунку, як абортивний засіб; ЗОВНІШНЬО — при ревматизмі, подагрі, як антимікробний засіб при лікуванні дерматозів.

Рослина отруйна! Використовувати треба дуже обережно.

У гомеопатії А. д. вживають як седативний, потогінний та діуретичний засіб.
 
43 АНЕМОНА ЖОВТЕЦЕВА,

жаб'яче зілля; ветреница лютиковая Anemone ranunculoides — багаторічна кореневищна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Стебло прямостояче, голе,

10—ЗО см заввишки. Прикореневих листків немає або є один на довгому черешку. Стеблові листки майже сидячі, зібрані по

З в кільце, пальчастотричіроз-січені на видовженоланцетні частки. Квітки на довгих квітконіжках, жовті. Плід — сім'янка. Цвіте у березні — травні. Поширення. Росте в широколистяних та мішаних лісах, у лісових, лісостепових та північних степових районах України. Сировина. Використовують листя і меншою мірою корені. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Уся рослина містить камфору і глікозид ранункулін.

Фармакологічні властивості і використання. Препарати А. ж. мають наркотичні, болетамувальні, антиспазматичні, кровоспинні, сечогінні та антибактеріальні властивості. Раніше з А. ж. одержували анемонін, який використовували при астмі, коклюші, рахіті та при маткових кровотечах. У народній медицині настій з листя А. ж. використовують для лікування паралічів, подагри, водянки, пізніх менструацій, застарілого сифілісу, шлункових кольок і жовтяниці, при серцебитті та як засіб, що посилює діяльність нирок і легень.

ЗОВНІШНЬО настій з листя А. ж. застосовують при ревматизмі, золотусі, головному й зубному бодях. Соком з коріння лікують бородавки.

Рослина отруйна! Використання потребує обережності.
 44 АНЕМОНА ЛІСОВА

ветреница лесная Anemone sylvestris — багаторічна кореневищна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Стебло прямостояче, у верхній частині майже білоповстис-те, 15—ЗО см заввишки. Листки довгочерешкові, прикореневі, 5-роздільні, густоопушені. Квітки великі (ЗО—70 мм у діаметрі), одиничні, здебільшого з 5 пелюсток, білі. Плід — сім'янка. Цвіте у травні — червні. Поширення. Росте в широколистяних і мішаних лісах, на лісових луках, узліссях, по чагарниках, на схилах у лісостепових і північних степових районах України.

Сировина. Використовують надземну частину. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. У надземній частині рослини виявлено сапоніни, протоанемонін, аскорбінову кислоту, флавоноїди, органічні кислоти, сліди алкалоїдів. Сапоніни і протоанемонін є й у коренях.

Фармакологічні властивості і використання. Препарати А. л. виявляють антисептичні, протизапальні, болетамувальні, потогінні та сечогінні властивості. В народній медицині відвар трави вживали при погіршанні зору і слуху, при головному й зубному болях, коклюші, хворобах горла, простудних захворюваннях, пропасниці, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, затримці менструацій, гонореї, білях, імпотенції, паралічі тощо.

ЗОВНІШНЬО траву А. л. використовували при сверблячці, захворюваннях шкіри й сифілісі та при ревматизмі. Квітки прикладали до наривів для прискорення їхнього визрівання.

Рослина отруйна! Використання потребує обережності.
 

ветреница

Наступна сторінка