ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

послаблюючий засіб. Свіжу кору сливи використовують у гомеопатії.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — звільнені від кісточок плоди заливають на ніч холодною кип'яченою водою, зранку варять 2 години, періодично доливаючи кип'яченої води (гарячої), юшку зливають, а відварені сливи вживають по 10—20 штук на прийом до їди як послаблюючий засіб.

1053

СЛИВА ЗВИЧАЙНА —

дерево родини розових. Те саме, що й слива домашня.

1054

слизник —

багаторічна повстистоопушена, з міцним розгалуженим кореневищем і м'ясистими довгими коренями рослина родини мальвових. Те саме, що й алтея лікарська.

1055

СЛИННИК —

однорічна трав'яниста рослина родини пасльонових. Те саме, що й паслін чорний.

1056

СМЕРЕКА —

однодомна вічнозелена рослина родини соснових. Те саме, що й ялина звичайна.

1057

СМІЛКА ШИРОКОЛИСТА

багаторічна трав'яниста сизува-то-зелена гола рослина родини гвоздикових. Те саме, що й оберна широколиста.
 

1058

СМОВДЬ ГІРСЬКА,

заяча рутка, морква гадюча; горичник горный Peucedanum oreoselinum, синонім — Athamantha oreoselinum —

багаторічна трав'яниста з приємним запахом рослина родини селерових (зонтичних). Стебло щільне, циліндричне, борозенчасте, трохи розгалужене, ЗО— 100 см заввишки. Листки чергові, з обох боків зелені, колінчасто відігнуті вниз; прикореневі — тричіперисторозсічені, з яйце-видно-ланцетними перистонадрі-заними сегментами на черешечках (черешок листка і його розгалуження зигзагоподібно зігнуті й розчепірені); верхні —
 
сидячі, з слабкорозвиненою перистою пластинкою. Квітки дрібні, двостатеві, у складних 20— 30-променевих зонтиках, біля основи яких є обгортка з 9—13 ланцетних, тонко загострених, по краю плівчастих листочків, а біля основи зонтичків — обгорточки з 7—9 ланцетно-шиловидних листочків; зубці чашечки короткі, часто непомітні; пелюстки білі, широкояйцевидні, на верхівці виїмчасті. Плід — округла двосім'янка, 4—5,5 мм завширшки. Цвіте у червні— липні.

Поширення. Смовдь гірська росте на Поліссі і в Лісостепу (у хвойних і мішаних лісах, на пісках) і зрідка в Лівобережному Степу (на других терасах річок).

Заготівля і зберігання. Для лікарських потреб використовують траву (Herba Oreoselini) і корені (Radix Oreoselini). Траву збирають протягом усього вегетаційного періоду, сушать у затінку на решетах. Корені копають після визрівання насіння або навесні — до початку вегетації. Сушать при температурі, не вищій за 30°. Сухої трави виходить 25 % , коренів — 16 % . Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава рослини містить флавоноїди (кемпферол, кверцетин, лютеолін, апігенін), похідні кумарину (пеуцеданін, атамантин), валеріанову кислоту, ефірну олію, у складі якої є лимонен і сабінен. Хімічний склад коренів близький до хімічного складу надземної частини рослини.

Фармакологічні властивості і використання. Смовдь гірська виявляє сечогінну, потогінну і седативну дію. У народній медицині рослину використовували при болях у шлунку, в відварі її купали полохливих дітей, рекомендували як допоміжний засіб при венеричних хворобах. У гомеопатії використовують препарати з свіжої рослини.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — відвар (5 г трави або коріння на 200 мл окропу, варити 5 хвилин) по 1 столовій ложці 4—

5 раз на день при недостатньому виділенні травних соків і при кишкових коліках, а також як допоміжний засіб при уролітіазі.
 

горичник горный

Наступна сторінка