ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

1059

СМОВДЬ КРИМСЬКА

горичник крымский Peucedanum tauricum — багаторічна трав'яниста рослина родини селерових (зонтичних). Стебла часто численні, циліндричні, колінчастопокривлені, 40— 80 см заввишки, у верхній частині трохи гілчасті. Прикореневі й нижні стеблові листки багаторазово трійчасторозсічені, з кінцевими частками лінійними, шорсткими, 1,5—4 см завдовжки. Квітки дрібні, двостатеві, у складних 17—21-променевих зонтиках, біля основи яких є обгортка з трьох зміщених на один бік лінійно-шиловидних листочків, що рано опадають, а біля основи зонтичків — обгорточки з 5—6 лі-нійно-нитковидних тонко загострених листочків; зубці чашечки дуже короткі; пелюстки світло-жовті, широкояйцевидні, без виїмки на верхівці. Плід — еліптична двосім'янка, близько 4—5 мм завдовжки. Цвіте у липні-серпні. В період плодоношення рослини стебла, листкові піхви, зонтики і плоди часто набувають фіолетового забарвлення. Поширення. Смовдь кримська росте в Гірському та Південному Криму на сухих кам'янистих схилах.

Заготівля і зберігання.

Див. у статті Смовдь руська. Хімічний склад. У корінні рослини є ефірна олія і фурокумарин пеуцеданін.

Фармакологічні властивості і використання. У народній медицині відвар коріння смовді кримської вживають від кашлю, головного болю, при епілепсії та як засіб, що покращує травлення. Цим же відваром промивають гнійні рани, полощуть рот при зубному болі і неприємному запаху з рота.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — відвар коріння (10 г сировини на 1 л окропу) по 1 столовій ложці 4—5 раз на день.
 

1060

СМОВДЬ ЛІКАРСЬКА —

багаторічна трав'яниста рослина родини селерових (зонтичних). Те саме, що й смовдь руська.

1061

СМОВДЬ РУСЬКА

смовдь лікарська; горичник русский Peucedanum ruthenicum, синоніми: P. officinale, P. besseria-num —

багаторічна трав'яниста рослина родини селерових (зонтичних). Стебло щільне, циліндричне, дрібноборозенчасте, 60—120 см заввишки, малолисте, у верхній частині розгалужене. Прикореневі й нижні стеблові листки багаторазово трійчасті або трійчасто-перисті; середні листки дрібніші, менш складні; верхні — без пластинки, у вигляді піхов. Квітки дрібні, двостатеві, у складних 10— 20-променевих зонтиках, з мало-листою спадною обгорткою або без неї; зубці чашечки короткі, часто непомітні; пелюстки світло-жовті, широкояйцевидні, на верхівці виїмчасті. Плід — видовже-нооберненояйцевидна двосім'янка, 6—8 мм завдовжки. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Смовдь руська росте на півдні Лісостепу і в Степу на
схилах ярів і річкових долин, на солонцях, серед кущів, на лісових галявинах, уздовж доріг. Заготівля і зберігання. Для лікарських потреб заготовляють коріння рослини (Radix Peuceda-ni ruthenici), яке копають одразу після визрівання насіння або рано навесні. Після попереднього пров'ялювання на відкритому повітрі коріння досушують на горищі або в сушарці при температурі, не вищій за 30°. Сухої сировини виходить 16 % . Строк придатності — 2 роки. Рослина неофіци-нальна.

Хімічний склад. У корінні рослини є флавоноїди, ефірна олія, фурокумарин пеуцеданін. Фармакологічні властивості і використання. З коріння смовді руської виробляли препарат пеуцеданін, який використовували в комплексному лікуванні злоякісних новоутворень. Останнім часом препарат знято з виробництва. У народній медицині настойку або відвар коріння рослини застосовують як болетамувальний, протипростудний та відхаркувальний засіб.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — відвар (20 г коріння на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці З рази на день; настойку (25 г коріння на 100 г спирту) по 25 крапель

З рази на день.
 

горичник

Наступна сторінка