ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

1135

ТИРЛИЧ ВАТОЧНИКОВИДНИЙ

горечавка ластовневая Gentiana asclepiadea — багаторічна трав'яниста рослина родини тирличевих. Стебло прямостояче, просте, ЗО—60 см заввишки, густо улистнене.1 Листки супротивні, яйцевидні або серце-видно-ланцетні, цілокраї, 5—8 см завдовжки і 3—5 см завширшки, з 5 (7) виразними поздовжніми жилками, на верхівці довгоза-гострені; нижні листки коротко-черешкові, верхні — сидячі. Квітки правильні, двостатеві, одиничні або по 2—3 в пазухах верхніх листків; чашечка дзвониковидна, майже в 3 рази коротша за віночок, з вузьколанцетними або лінійними зубцями; віночок дзвони-ковидний, синій з темнішими плямочками, до основи звужений, 35— 50 мм завдовжки, з п'ятилопатевим відгином (лопаті трикут-но-яйцевидно-ланцетні, загострені). Плід — видовжена коробочка. Цвіте у серпні — вересні. Поширення. Тирлич ваточнико-. видний росте в Карпатах і зрідка на Розточчі-Опіллі на луках, узліссях, у лісах та серед чагарників.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують коріння (див. статтю Тирлич жовтий) і траву (див. статтю Тирлич хрещатий) тирличу ваточниковидного. Рослина неофіцинальна. Хімічний склад коріння тирличу ваточниковидного подібний до хі-
 

мічного складу коріння тирличу жовтого. Трава тирличу ваточниковидного містить ті самі речовини, але в меншій кількості. Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Тирлич жовтий. В аналогічних випадках використовують і настій сушеної трави тирличу ваточниковидного (1 столову ложку сировини настоюють 2 години в 500 мл окропу і п'ють по півсклянки 4 рази на день до їди). Крім того, настій сушеної трави тирличу ваточниковидного дають усередину при запаленні й піску в нирках і сечовому міхурі, при мізерних і болісних місячних, істерії, кашлі, загальній слабості, запамороченні, туберкульозі, кровохарканні, геморої, золотусі й подагрі та як засіб, що сприяє збільшенню молока у жінок, які годують груддю. У вигляді примочок настій трави застосовують для лікування ран, опіків і гнояків. Для лікування ран і гнояків використовують і настойку (1 частина свіжої трави на 10 частин міцної горілки).
 
1136

ТИРЛИЧ ГОЛУБИЙ —

багаторічна трав'яниста гола рослина родини тирличевих. Те саме, що й тирлич звичайний.

1137

ТИРЛИЧ жовтий,

горечавка жёлтая Gentiana lutea — багаторічна трав'яниста гола рослина родини тирличевих. Стебло прямостояче, просте, 50—120 см заввишки. Листки супротивні, еліптичні або широкоеліптичні, цілокраї, до ЗО см завдовжки і до 15 см завширшки, з 5—7 поздовжніми жилками; нижні листки короткочерешкові, верхні — сидячі, напівстеблообгортні. Квітки правильні, двостатеві, на довгих ніжках, зібрані в пазушні напів-зонтики по 3—11 квіток; чашечка плівчаста, коричнювато-жовтувата, дво-, п'ятизубчаста, з одного боку майже до основи надрізана; віночок колесовидний, глибоко розщеплений, 6—7 см завдовжки, жовтий, з коротенькою трубочкою і 5—6 вузьколанцетними, загостреними, в кілька разів довшими за трубочку лопатями. Плід — видовжена коробочка. Цвіте з червня до серпня.

Поширення. Тирлич жовтий — дуже рідкісна, зникаюча рослина. Росте в Карцатах на полонинах,
 

горечавка

Наступна сторінка