ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

1139

ТИРЛИЧ КРАПЧАСТИЙ

горечавка точечная Gentiana punctata — багаторічна трав'яниста гола рослина родини тирличевих. Стебло прямостояче, просте, ЗО—60 см заввишки, при основі — з коротенькими (до 2 см) листками. Стеблові листки супротивні, еліптичні, яйцевидні або оберненояйцевидні, загострені, цілокраї; нижні листки короткочерешкові, середні й верхні — сидячі. Квітки правильні, двостатеві, майже сидячі, розміщені по 4—5 у пазухах верхніх листків і на верхівці стебла; чашечка дзвониковидна, 0,7— 1,5 см завдовжки, до третини надрізана, з прямостоячими ланцетними зубцями; віночок дзвонико-видний, шестироздільний, 25— ЗО мм завдовжки, жовтий або жовтувато-білий, з темними крапками. Плід — яйцевидна коробочка. Цвіте у липні — серпні. Поширення. Тирлич крапчастий росте в субальпійскому поясі Карпат на трав'янистих схилах, серед чагарників.

Заготівля і зберігання. Див. у статті Тирлич жовтий. Рослина неофіціальна.

Хімічний склад подібний до хімічного складу тирличу жовтого. Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Тирлич жовтий.
 

1140

ТИРЛИЧ ХРЕЩАТИЙ,

лихоманник; горечавка крестовидная Gentiana cruciata, синонім — Tretoihiza cruciata — багаторічна трав'яниста рослина родини тирличевих. Стебла прямостоячі або висхідні, прості, голі, 40—60 см заввишки. Листки супротивні, видовжено-ланцетні, тупуваті, цілокраї, до 10 см завдовжки, з трьома, рідше п'ятьма поздовжніми жилками, зрослі своїми основами в піхви; нижчі листки зібрані розеткою. Квітки правильні, двостатеві, зібрані в пазушні і верхівкові кільця, дуже рідко— одиничні; чашечка короткояйцевидна, не довша за третину довжини віночка, плівчаста, з чотирма лінійно-ланцетними частками, з яких 2 супротивні довші за інші; віночок булаво-видно-дзвониковидний, з великими симетричними складками, 20— 25 мм завдовжки, зовні бруднува-то-блакитний або сіро-зелений,
 
усередині — блакитний, з 4 яйцевидними частками, у виїмках між якими розвинені 4 дрібненькі ланцетні лопаті. Плід — коробочка. Цвіте у липні — серпні. Поширення. Тирлич хрещатий росте у південній частині лісових районів, у Лісостепу і в Криму на сухих луках і схилах, серед чагарників та по узліссях.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують коріння (див. статтю Тирлич жовтий) і траву тирличу хрещатого. Траву заготовляють в період цвітіння рослини, зрізуючи облистне-ні верхівки стебел, і використовують свіжою або зв'язують у невеликі (по 8—10 рослин) пучки і сушать, розвісивши на вірьовках у затінку на вільному повітрі або в добре провітрюваному приміщенні. Сухого коріння виходить 20 % , сухої трави — 22—23 % . Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Хімічний склад коріння тирличу хрещатого подібний до хімічного складу коріння тирличу жовтого. Трава тирличу хрещатого містить ті самі речовини, але в меншій кількості. Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Тирлич жовтий. В аналогічних випадках використовують і настій сушеної трави тирличу хрещатого (1 столову ложку сировини настоюють 2 години в 500 мл окропу і п’ють по півсклянки 4 рази на день до їди). Крім того, настій сушеної трави тирличу хрещатого дають усередину при запаленні й піску в нирках і сечовому міхурі, при мізерних і болісних місячних, істерії, кашлі, загальній слабості, запамороченні, туберкульозі, кровохарканні, геморої, золотусі й подагрі та як засіб, що сприяє збільшенню молока у жінок, які годують груддю. У вигляді примочок настій трави застосовують для лікування ран, опіків і гнояків. Для лікування ран і гнояків використовують і настойку (1 частина свіжої трави на 10 частин міцної горілки). Використовують тирлич хрещатий і в гомеопатії.

1141

ТОКСИКОДЕНДРОН
високий —
листопадне дерево родини симарубових. Те саме, що й айлант найвищий.
 

горечавка

Наступна сторінка