ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травВирощуванняСтаттіСад Город

 

 

Попередня сторінка

ІНВЕНТАР ТА ЗАСОБИ МЕХАНІЗАЦІЇ ДЛЯ ВИРОЩУВАННЯ КАРТОПЛІ НА ГОРОДАХ

 

Обробіток грунту, садіння, догляд за рослинами та збирання бульб на городах, де картоплю вирощують на досить малих площах, майже завжди вимагає спеціального ручного інвентаря та малогабаритних засобів механізації.

Дуже малі ділянки (0,03—0,05 га) обробляють ручним інвентарем, а на більших площах — механізмами і машинами на кінній чи тракторній тязі.

Ручний інвентар. На городах використовують найпростіші грунтообробні знаряддя: лопати, сапи, граблі та різні спе


 

 

ціальні розпушувачі. Вони бувають різного вигляду і форми, залежно від місця їх виготовлення та використання в тій чи іншій місцевості. Наприклад, відомо, що копають картоплю на більшій частині території республіки лопатами, але в західних областях використовують сапи, причому вони бувають різної форми. Відмінності у використанні окремих знарядь на городі бувають навіть у сусідніх селах.

Різняться за конструкцією лопати, якими перекопують важкі і легкі грунти. Ними можна перекопати грунт на глибину 20—25 см, що відповідає вимогам агротехніки.

Сапами розпушують грунт, знищують бур’яни та підгортають кущі. Для розпушування використовують також ручні фрези-мотики, ручні культиватори та інші знаряддя.

Знаряддя для роботи на кінній тязі. Для обробітку грунту на кінній тязі використовують в основному спеціальні знаряддя. Орють однокорпусним плугом, який може бути модифікованим залежно від місця виготовлення. Плуг досить якісно перевертає пласт і виконує оранку на глибину 25—ЗО см.

Для суцільного розпушування грунту використовують пружинні кінні культиватори, а для вирівнювання поверхні, знищення сходів бур’янів та грунтової кірки — різного типу борони. Придатні тракторні борони (по одній-дві).

Для міжрядного обробітку застосовують просапники-по- лільники та однорядкові підгортальники. Вони розраховані на роботу з одним конем.

В окремих районах на городах картоплю виорюють плугом із збиранням бульб вручну, після чого проводять культивацію з боронуванням і повторно збирають бульби.

Знаряддя і машини для роботи на механічній тязі. В останні роки промисловість почала випускати для використання на городах мотоблоки та мінітрактори з набором малогабаритних начіпних і причіпних машин і знарядь.

їх застосовують на оранці, культивації, боронуванні, розпушуванні міжрядь і підгортанні картоплі, перевезенні вантажів та роботі на стаціонарі з іншими механізмами від вала відбору потужності.

Мотоблок «Беларусь» MT3-0,5 випускає Мінський тракторний завод. Потужність двигуна 2,8 кВт, витрата палива 430 г/кВт на годину. Ширина колії, яка регулюється, 400, 600, 700 мм. Швидкість руху 2,15—9,6 км/год при русі вперед і 2,5—4,5 км/год при русі назад. Це невеликий тягач на одновісному колісному шасі з ручним управлінням, за яким йде працівник.

Для мотоблоку випускаються:

напівпричіп ПХ-0,5, яким можна перевозити добрива, врожай, вантаж масою до 500 кг;


 

 

однокорпусний плуг ПЛ-1. При агрегатуванні з мотоблоком працює з робочою швидкістю до 4 км/ год при глибині оранки до 20 см та ширині скибки 18—25 см, за годину роботи здатний виорати 0,06 га;

культиватор КР-70, яким можна проводити суцільну культивацію, міжрядний обробіток та підгортання рослин. Він обробляє два міжряддя і виконує всі роботи на потрібну глибину;

для підготовки грунту до садіння, знищення бур’янів, що проросли, чи грунтової кірки добрі результати дає борона зубова БН-90. Агрегатується з мотоблоком, виконує роботи при ширині захвату 1070 мм.

Мотоблок М-1 «Нева» випускає Пермське ВО «Мото- строитель». Подібні мотоблоки виробляють у Запоріжжі. Потужність 3,7 кВт.

До мотоблока випускаються:

візок ТОП-350 — це одновісний причіп вантажністю 350 кг з сидінням для двох чоловік. Його можна використовувати з іншими мотоблоками. Транспортна швидкість до 9 км/год;

одновісний напівпричіп К-02 з місткістю кузова 0,12 м3;

начіпний оборотний плуг, яким можна орати на глибину до 20 см, за годину виорює 0,05 га;

для різних операцій по обробітку грунту без обороту пласта, а також для догляду за картоплею застосовують мотокультиватор «Крот» МК-1 потужністю 1,8 кВт;

фрези Ф-1 та Ф-2 для суцільного обробітку грунту без обороту пласта, а також для міжрядного обробітку. Вони забезпечують технологічні вимоги щодо якісного догляду за посівами.

Усі описані механізми та знаряддя використовуються і для вирощування інших городніх культур.


 Наступна сторінка             САД             ГОРОД