ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травВирощуванняСтаттіСад Город

 

 

Попередня сторінка

РЕАЛІЗАЦІЯ КАРТОПЛІ

 

Де можна реалізувати лишки продовольчої картоплі з городів? їх реалізують безпосередньо на ринках або ж здають у заготівельні контори чи пункти Укрспоживспілки. Такі заготівельні пункти під час збирання картоплі або весною перед садінням діють на всій території республіки. Вони приймають картоплю від населення в необмеженій кількості, але бульби мають відповідати певним вимогам. При добрій організації заготівель, особливо на Поліссі, де населення найбільше реалізує картоплі, представники заготівельних організацій їздять по селах своїм вантажним транспортом


 

 

і приймають картоплю безпосередньо нй городах чи садибах. Така форма реалізації найбільш зручна Для населення.

Молоді бульби приймають у відповідну тару — ящики чи мішки, а пізню насипом у транспортні засоби з наступним при потребі затарюванням на базах.

Сорти картоплі, які використовуються для харчування, залежно від продовольчих та кулінарних якостей, ділять на звичайні і високоцінні. Останні характеризуються добрими смаковими і поживними властивостями. Перелік високоцін- них сортів, які заготовляються, поставляються і реалізуються в межах республіки, затверджує Рада Міністрів за погодженням з Держагропромом УРСР. До високоцінних належать сорти Гатчинська, Темп, Столова 19, Смачна, Іскра, Огоньок.

Сортова чистота бульб високоцінних сортів при заготівлі повинна бути не нижче 90 %.

Як підготувати продовольчу картоплю до реалізації? Картопля з городів, яку реалізують через заготівельні контори Укрспоживспілки, має відповідати прийнятому стандарту (ГОСТ 7176—85). Бульби потрібно добре просушити і перебрати.

Вимоги ставляться як за розміром або масою бульб, так і за кількістю уражених, пошкоджених шкідниками та механічно при збиранні. Встановлена деяка різниця між вимогами до ранньої і пізньої картоплі. При реалізації пізньої високо- цінних сортів ставляться особливі вимоги.

Бульби ранніх сортів приймають дещо меншого розміру (для круглоовальної форми не менше ЗО мм в розрізі, видовженої форми — не менше 25 мм), ніж пізніх сортів, бульби яких приймають діаметром не менше 45 і ЗО мм. Дрібніших бульб від визначених розмірів може бути не більше 5 % загальної маси.

Не приймають заготівельники бульби, що позеленіли більше як на 1/4, в’ялі та зморщені, розчавлені, половинки, частки бульб, пошкоджейі гризунами, уражені хворобами (мокра і суха гнилі, фітофтороз).

При реалізації ранньої картоплі та пізньої високоцінних сортів не приймаються також бульби, уражені паршею більше як 1/4 поверхні.

За якою ціною приймають картоплю від населення заготівельні організації? Картоплю у населення закуповують за відповідними цінами, залежно від строку заготівлі, зони та сорту.

Де і за якою ціною можна придбати насінні бульби? Насінну картоплю можна придбати в насінницьких господарствах безпосередньо або через організації Сортнасіннєовоч.

Господарства науково-дослідних установ, сільськогоспо-


 

 

15. Заготівельні ціни на пізню продовольчу картоплю

 

Зона, область

Крб. за 1 ц

І зона

Волинська, Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Ровенська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Чернігівська

12,3

II зона

Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Харківська, Черкаська, Чернівецька

12,9

III зона

Дніпропетровська, Закарпатська, Запорізька, Кримська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Херсонська

13,7

 

16. Надбавки за сортову насінну картоплю, % до заготівельних цін на пізню продовольчу картоплю, встановлені до 1 грудня

Сорти

Репродукція

Еліта

І клас

II клас

Ранні та середньоранні

 

230

 

Перша

170

160

 

Друга і третя Четверта і п’ята

150

145

 

135

130

Середньостиглі

 

190

 

Перша

130

125

 

Друга і третя Четверта і п’ята

120

110

 

105

95

Середньопізні та пізні

 

160

Перша

100

90

 

Друга і третя Четверта і п’ята

90

80

 

75

70


 

Примітка. При реалізації насінної картоплі весною ціну на неї збільшують на суму, яка перекриває втрати бульб під час зберігання і затрати на зберігання.


 

дарських навчальних закладів, інші насінницькі господарства, а також організації Сортнасіннєовоч республіки продають колгоспам, радгоспам, іншим споживачам насінну картоплю по заготівельних цінах на пізню продовольчу картоплю в період до 1 грудня з відповідними надбавками залежно від якості садивного матеріалу, зокрема від репродукції і класу (табл. 16).

 Наступна сторінка             САД             ГОРОД